У рамках проєкту UNICOM співробітники Сумського національного аграрного університету дізналися про третю місію закладів вищої освіти під час наукового семінару в Німеччині.
16-19 жовтня 2023 році в університеті прикладних наук Fachhochschule des Mittelstands (FHM) в місті Білефельд, що розташовується в Німеччині, відбувся семінар «THIRD Mission in Germany from national policy to University experience». Сумський НАУ на даному заході представили декан факультету економіки і менеджменту Маргарита ЛИШЕНКО та доцент кафедри публічного управління та адміністрування Тетяна ХАРЧЕНКО.
Професори д-р Фолькер ВІТТБЕРГ та д-р Рульф ТРЕЙДЕЛ презентували діяльність університету, ознайомили учасників з міжнародними та локальними проєктами FHM, представили успішні кейси співпраці закладу освіти з бізнесом. Професор д-р Анетт ВОЛГАСТ представила проєкти L2C та ADA, які містить приклади шляхів малих та середніх підприємств до циркулярної економіки та дослідження у сфері розвитку жіночного підприємництва. Еліза ГОЛЬДМАНН презентувала сучасний інструмент гейміфікації екологічно чистих звичок у навчанні дорослих «GobeEco». У рамках проєкту “EyesOnCS”, метою якого є розробка інноваційних рішень і конкретних освітніх продуктів, які готують студентів та працівників без ІТ знань до безпечної роботи в цифровому світі, професором д-ром М. ЛЯЙЗЕНБЕРГОМ було проведено практичний кейс з кіберграмотності “Escape Room”, що дозволило учасникам семінару удосконалити навички щодо захисту особистих даних. Проектний менеджер Грайфсвальдського університету Сюзанна ХЕННЕ представила інноваційну концепцію розвитку Західної Померанії «One Health» у рамках ініціативи BMBF T!Raum One Health, базовою метою створення якої є формування екосистеми здорових людей, тварин і навколишнього середовища.
Прикладом конструктивної співпраці бізнесу та університету на місцевому рівні (у рамках реалізації третьої місії) в Німеччині є науково-дослідна установа Фраунгофер (м. Лемго). Представник відділення промислової автоматизації Ніссрін ПЕРЕС представив учасникам семінару широкий спектр можливостей, котрі виступають каталізатором для розвитку та поширення результатів прикладних досліджень, підвищення привабливості наукових розробок для викладачів і студентів. Фраунгофер працює над інноваційними рішеннями в галузі інтелектуальної автоматизації, виступає платформою для практичного застосування прикладних розробок та сприяє подальшому розвитку громади. Ще одним прикладом ефективної співпраці науки, громади та бізнесу є InnovationSPIN розташований у центрі Innovation Campus Lemgo (ICL). В InnovationSPIN створені всі умови для продукування нових ідей та проведення досліджень. Міждисциплінарні лабораторії та креативні простори є місцем, де наука та освіта функціонують у синергії для розвитку інновацій, без інституційних перешкод. Дизайн відкритих кімнат, спільні робочі зони та лабораторії допомагають партнерам реалізувати задуману концепцію на практиці.
Про важливість інноваційних відповідей на швидкі технологічні зміни, перехід до відновлюваних джерел енергії, зміну поведінки споживачів зазначили професор д-р Інго БАЛЬШМІТЕР та д-р Хеннінг ДУДЕРШТАДТ. У цьому контексті проект Open Innovation City показує, що інноваційні ідеї присутні скрізь у суспільстві та що всі сфери міста, тобто політика та адміністрація, бізнес та асоціації, освіта та дослідження, а також громадяни та громадянське суспільство, можуть розвивати свої майбутнє разом. Концепція Open Innovation City, як зазначив д-р Мірко ПЕТЕРСЕН, включає висвітлення проблем (адміністрацією, компаніями, стартапами, приватними особами тощо) і надання користувачам творчих рішень, шляхом широкої, відкрито доступної загальної функції краудсорсингу для залучення всього міського суспільства. Учасники семінару активно долучились до обговорення інноваційних кейсів, що були успішно впроваджені в різних регіонах України та напрямів, котрі потребують імплементації в рамках реалізації третьої місії університетів.
На важливості набуття спеціальних знань для перетворення теоретичного бізнес-кейсу на діючу бізнес-модель наголосив Нік РІСМАЄР, представник Founders Foundation. Звернувшись до Founders Foundation, кожен засновник може відвідати тренд-лабораторії для розробки багатообіцяючої бізнес-ідеї, отримати допомогу в пошуку співзасновників та долучитись до інформативних зустрічей із керівниками програм. В умовах значних трансформацій індустрії освітніх технологій, діяльність Founders Foundation спрямована на формування стійкої екосистеми стартапів B2B, в якій об’єднуються «нові та старі підприємства», а також активно просувається цифрове майбутнє регіону.